ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ ΣΤΗ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ

Μια τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

Φτάνει να μισήσει ένας άνθρωπος έναν άλλον άνθρωπο, για να απλωθεί σιγά-σιγά το μίσος σε ολάκερη την ανθρωπότητα.

Ζαν Πωλ Σάρτρ

Το 1968, μία ημέρα μετά τη δολοφονία του Μάρτιν Λούθερ Κινγκ , του ανθρώπου που τολμούσε να ονειρεύεται, η Jane Elliott, μία δασκάλα, βαθύτατα επηρεασμένη από την έκρυθμη τότε κατάσταση στην Αμερικάνικη κοινωνία, αποφάσισε να κάνει ένα πείραμα στους μαθητές της, σ” ένα σχολείο της Iowa. Το αποκαλυπτικό αυτό πείραμα αφορούσε τον ρατσισμό και την προκατάληψη στη διαφορετικότητα. Χώρισε τους μαθητές της σε δύο ομάδες:

• εκείνους με γαλάζια μάτια
  • εκείνους με καφέ μάτια

Με αυτόν τον τρόπο αποφάσισε να τους δώσει ένα γερό μάθημα κατά των φυλετικών διακρίσεων που θα είχε μακροχρόνια επιρροή στα παιδιά και η δύναμή του κράτησε τριάντα ολόκληρα χρόνια.

Η τάξη της κ. Elliott